Ένα γκολ του Κώστα Φορτούνη στο 21ο λεπτό έκρινε το ντέρμπι «αιωνίων» και χάρισε τη νίκη με 1-0 στον Ολυμπιακό επί του Παναθηναϊκού στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής

Ο διεθνής μεσοεπιθετικός συνέχισε την καλή παράδοση που έχει απέναντι στους «πράσινους» και χάρισε μια νίκη-«χρυσάφι» στην ομάδα του, που παρατάχθηκε λαβωμένη από τις απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών της (Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά, Χολέμπας, Χασάν), κυριάρχησε στο πρώτο και υπέφερε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να κρατήσει ως το τέλος το προβάδισμα.

Ο πρωταθλητής πέτυχε την έκτη νίκη σε επτά αγώνες κι έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας, με τον Άρη όμως να έχει παιχνίδι λιγότερο. Ταυτόχρονα, υποχρέωσε τον αντίπαλό του στην τέταρτη ήττα σε δύνολο εννέα συναντήσεων.

Σέντρα για ευρωπαίους και Άρη στην Super League

Στη Ριζούπολη και όχι στο Ολυμπιακό Στάδιο λόγω έργων βελτίωσης του χλοοτάπητα, η ΑΕΚ φιλοξενεί τη Λάρισα (22/11, 15:00) κι ενώ ακολουθεί το ματς με τη Ζόρια για το Europa League.

Ο δεύτερος εκπρόσωπος της Ελλάδας στη διοργάνωση, ΠΑΟΚ, περιμένει τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα (19:30) προτού επικεντρωθεί στο ματς με την PSV στην Ολλανδία.

ο Άρης έχει επικίνδυνη αποστολή στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό που θα έχει και πάλι τον Τραϊανό Δέλλα στον πάγκο του.

Η αυλαία της 9ης αγωνιστικής πέφτει το βράδυ της Δευτέρας στο Πανθεσσαλικό (23/11, 19:30), με τον εξαιρετικό Βόλο να κοντράρεται με τον ντεφορμέ αλλά πάντα επικίνδυνο ΟΦΗ.

Στις αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 2-2

Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης 2-2

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0