Την παρακολούθηση του κυβερνητικού έργου ανά τομέα αρμοδιότητας αναλαμβάνουν οι παρακάτω βουλευτές της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ.

Τομέας Οικονομικών: Αχτσιόγλου Έφη, Αλεξιάδης Τρύφων (αναπληρωτής Φορολογικής Πολιτικής), Παπανάτσιου Κατερίνα (αναπληρώτρια Δημοσιονομικής Πολιτικής)

Τομέας Ανάπτυξης και Επενδύσεων: Χαρίτσης Αλέξης, Μαμουλάκης Χάρης (αναπληρωτής), Σαρακιώτης Γιάννης (αναπληρωτής Έρευνας και Τεχνολογίας)

Τομέας Εξωτερικών: Κατρούγκαλος Γιώργος, Μπουρνούς Γιάννης (αναπληρωτής Ευρωπαϊκών Υποθέσεων), Τζάκρη Θεοδώρα (αναπληρώτρια Απόδημου Ελληνισμού και Εξωτερικού Εμπορίου)

Τομέας Προστασίας του Πολίτη: Σπίρτζης Χρήστος, Καφαντάρη Χαρά (αναπληρώτρια Πολιτικής Προστασίας), Καλαματιανός Διονύσης (αναπληρωτής)

Τομέας Εθνικής Άμυνας: Δρίτσας Θοδωρής, Τσίπρας Γιώργος (αναπληρωτής)

Τομέας Παιδείας και Θρησκευμάτων: Φίλης Νίκος, Τζούφη Μερόπη (αναπληρώτρια)

Τομέας Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων: Ξενογιαννακοπούλου Μαριλίζα, Φωτίου Θεανώ (αναπληρώτρια Πρόνοιας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης)

Τομέας Υγείας: Ξανθός Ανδρέας, Βαρεμένος Γιώργος (αναπληρωτής), Αυγέρη Δώρα (αναπληρώτρια)

Τομέας Ενέργειας-Περιβάλλοντος: Φάμελλος Σωκράτης, Πέρκα Θεοπίστη (αναπληρώτρια)

Τομέας Πολιτισμού-Αθλητισμού: Αναγνωστοπούλου Σία, Σκουρολιάκος Πάνος (αναπληρωτής Πολιτισμού),Μωραΐτης Θάνος (αναπληρωτής Αθλητισμού)

Τομέας Δικαιοσύνης: Ξανθόπουλος Θεόφιλος, Αγαθοπούλου Ειρήνη (αναπληρώτρια Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Ισοτητας και Καταπολέμησης των Διακρίσεων)

Τομέας Εσωτερικών: Ζαχαριάδης Κώστας, Χατζηγιαννάκης Μίλτος (αναπληρωτής Τοπικής Αυτοδιοίκησης), Πολάκης Παύλος (αναπληρωτής Διαφάνειας της Διοικητικής Δράσης), Μάλαμα Κυριακή (αναπληρώτρια Μακεδονίας και Θράκης)

Τομέας Ψηφιακής Διακυβέρνησης: Κάτσης Μάριος, Γκαρά Αναστασία (αναπληρώτρια Ενημέρωσης και Επικοινωνίας)

Τομέας Υποδομών-Μεταφορών: Παππάς Νίκος, Γιαννούλης Χρήστος (αναπληρωτής Μεταφορών)

Τομέας Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής: Σαντορινιός Νεκτάριος, Μιχαηλίδης Ανδρέας (αναπληρωτής Νησιωτικής Πολιτικής)

Τομέας Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων: Αραχωβίτης Σταύρος, Τελιγιορίδου Ολυμπία (αναπληρώτρια)

Τομέας Τουρισμού: Νοτοπούλου Κατερίνα, Αυλωνίτης Αλέξανδρος (αναπληρωτής)

Τομέας Μετανάστευσης και Ασύλου: Ψυχογιός Γιώργος

Συντονιστής ΕΠΕΚΕ και Υπεύθυνος Χρηματοπιστωτικού Τομέα: Φλαμπουράρης Αλέκος

Κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι ορίζονται οι:

α) Τσακαλώτος Ευκλείδης

β) Σκουρλέτης Πάνος

γ) Ραγκούσης Γιάννης

Οι 3 κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι θα συντονίζουν του τομείς που περιλαμβάνονται στις διαρκείς επιτροπές που αναλαμβάνουν:

Ευκλείδης Τσακαλώτος: Οικονομικών Υποθέσεων – Παραγωγής και Εμπορίου

Σκουρλέτης Πάνος: Μορφωτικών Υποθέσεων –Κοινωνικών Υποθέσεων

Ραγκούσης Γιάννης: Δημόσιας Διοίκησης, Δημόσιας Τάξης και Δικαιοσύνης –Εθνικής Άμυνας και Εξωτερικών Υποθέσεων